Strukovna komora građevinskih inženjera IKCG uspješno je organizovala stručno predavanje na temu “Značaj i uloga geofizičkih i seizmičkih ispitivanja u inoviranom Pravilniku o sadržaju projekata geoloških istraživanja”.
Predavanje je održano 11.03.2025. godine u terminu od 10:00 do 12:00 časova. Događaj je realizovan uživo u sali Inženjerske komore Crne Gore, gdje je prisustvovalo 16 članova, a za one koji nisu mogli prisustvovati lično, omogućeno je praćenje putem Zoom platforme, gdje je predavanju pristupilo 333 članova.
Moderatorka mr Olga Radulović, dipl. inž. građ., dala je značajan doprinos uspješnoj organizaciji i toku događaja. Kroz njenu uvodnu riječ je omogućeno jasno razumijevanje važnosti geofizičkih i seizmičkih ispitivanja, kao i njihovog značaja za kvalitet i sigurnost građevinskih projekata. Takođe, pružila je prostor za dalju diskusiju među stručnjacima, čime je podstakla interaktivnu i plodnu razmjenu iskustava i znanja.
U okviru predavanja, predavači Prof. dr Srđan Janković dip.inž.građ. i Prof. dr Branislav Glavatović, dip.inž.geol. su obradili aspekt vrste, značaja i uloge seizmičkih parametara na lokaciji građevinskog objekta, u skladu sa Eurokodom MEST EN1998-1 i Eurokodom druge generacije EN2027-1-1 koji je u završnoj pripremi, a u kontekstu inoviraog Pravilnika o sadržaju projekata geoloških istraživanja. Predavači su u temi obuhvatili i dio koji se odnosi na prethodne i potencijalne seizmičke aktivnosti koje bi mogle pogoditi Crnu Goru, s obzirom na njenu geološku i seizmičku specifičnost. Istaknuto je da je Crna Gora smještena u seizmički aktivnom području, gdje su prošli zemljotresi imali značajan destruktivni uticaj na infrastrukturne objekte i sigurnost građana. U tom kontekstu, diskutovano je o važnosti adekvatnog regionalnog I lokalnog istraživanja seizmičkih aktivnosti, kao i neophodnosti primjene savremenih geofizičkih I seizmičkih metoda u cilju objektivnog identifikovanja nivoa potencijalnih seizmičkih rizika i omogućiti bolju pripremljenost na postojeći visoki nivo seizmičkog hazarda u Crnoj Gori.
Predavači su se zatim osvrnuli na primjenu eurokodova u primjenu seizmičkih parametara u projektantstkoj praksi, primjenom eurokod standarda za projektovanje građevinskih objekata otpornih na seizmička dejstva. Istaknuto je da je neophodno da se prilikom projektovanja infrastrukturnih I drugih građevinskih objeketa u Crnoj Gori, posebno u područjima koja su seizmički ugrožena, primjenjuje Eurokod MEST EN1998, ali i da se inženjeri projektanti započnu proces upoznavanja I primjene eiurokodova druge generacije, u cilju povećanja sigurnosti građevinskih objekata. Takođe, diskutovano je o izazovima implementacije ovih eurokodova u lokalnim uslovima, te su predstavljene preporuke za usklađivanje domaćih zakona sa evropskim normama. Naglašen je značaj važećeg standarda MEST EN1998-1.
Na kraju predavanja, Nikola Čađenović dipl.inž.geol. iznio je inicijativu za izmjene postojećeg zakona i pravilnika u oblasti geoloških istraživanja. Naglasio je potrebu za ažuriranjem zakonske regulative kako bi se obezbijedila bolja usklađenost sa savremenim standardima. Inicijativa se bazira na potrebi za većim angažovanjem stručnjaka i institucija koje se bave geofizikom, kao i na potrebi za obezbjeđivanjem boljih resursa i obuka za stručnjake u ovoj oblasti.
Predavanje je završeno diskusijom u kojoj su učesnici izrazili podršku predloženim inicijativama i naglasili važnost stalnog usavršavanja normi i metoda u oblasti seizmičkih istraživanja, kao i većeg ulaganja u obrazovanje stručnjaka i modernizaciju opreme.
Prisustvo ovom događaju donijelo je učesnicima 2 boda (stručno područje).