Održano stručno predavanje: "Upoznavanje sa karbonskim otiskom – u susret novim mjerara u borbi sa klimatskim promjenama"
07.05.2025

Strukovna komora građevinskih inženjera IKCG organizovala je 7. maja 2025. godine stručno predavanje na temu „Upoznavanje sa karbonskim otiskom – u susret novim mjerama u borbi sa klimatskim promjenama“, koje je realizovano kombinovano – uživo u sali Inženjerske komore Crne Gore i putem ZOOM platforme. Predavanje je pratilo 143 učesnika iz različitih sektora građevinarstva.

Predavač, mr Tatjana Vujošević, dipl.ing.građ., na stručan i pristupačan način predstavila je učesnicima niz ključnih tema koje se odnose na uticaj građevinske industrije na klimatske promjene i mjere koje je potrebno preduzimati u cilju smanjenja karbonskog otiska.

U okviru predavanja govorilo se o:

Karbonskom otisku – Uvodu, gdje je objašnjeno šta karbonski otisak predstavlja, kako se mjeri i zašto je njegovo praćenje važno za sve aktere u sektoru građenja. Istaknuta je uloga građevinarstva kao jednog od glavnih generatora emisije gasova sa efektom staklene bašte.

Obavezama Crne Gore, posebno u kontekstu međunarodnih klimatskih sporazuma, te ciljevima koje je naša država preuzela u oblasti dekarbonizacije i tranzicije ka zelenoj ekonomiji.

Emisiji CO₂ u građevinarstvu, s fokusom na cijeli životni ciklus objekata – od proizvodnje građevinskih materijala, preko izgradnje, do upotrebe i rušenja. Naglašena je potreba za analizom emisija u svakoj fazi i primjenom održivih rješenja.

Zelenim zgradama kao konkretnom odgovoru na klimatske izazove, prikazani su principi zelene gradnje, energetske efikasnosti, upotrebe obnovljivih izvora energije i značaj sertifikacionih sistema (npr. LEED, BREEAM).

Upotrebi CO₂ u građevinarstvu, kao dijelu inovativnih tehnologija koje omogućavaju korišćenje CO₂ u proizvodnji određenih materijala, čime se doprinosi smanjenju emisija i zatvaranju ugljeničnog ciklusa.

Reciklaži građevinskih materijala, gdje je predstavljena praksa ponovne upotrebe i reciklaže materijala kao bitan segment cirkularne ekonomije, koji vodi ka smanjenju otpada, troškova i ukupnog uticaja na životnu sredinu.

Na kraju, kroz zaključak, istaknuta je potreba za zajedničkim djelovanjem svih učesnika u građevinskom sektoru, kontinuiranom edukacijom i odgovornim pristupom u svim fazama planiranja i realizacije projekata.

Moderator događaja bio je Denis Veliu, spec.sci.građ., koji je vodio diskusiju i omogućio interaktivno učešće prisutnih.

Za učešće na ovom stručnom predavanju učesnicima su dodijeljena 2 boda iz stručnog područja, u skladu sa Pravilnikom o stručnom usavršavanju.

PREZENTACIJA

FOTOGRAFIJE

© Inženjerska Komora Crne Gore 2021